За изграждането на тухлена селска вила, червената тухла е най-подходяща. Червената тухла е резултат от изпичане на пресовани глинени брикети. Намира широко приложение в строителството при изграждане на основи, стени и прегради, полагане на камини, печки, огради. Добре изгорената червена тухла издава ясен, чист звук при удар. Изгорената тухла има черна сърцевина или разтопени ръбове, поради което не е подходяща за широко приложение и е подходяща само за полагане на основи. Когато купувате партида тухли, трябва да изисквате сертификат, който трябва да съдържа всички технически характеристики.

Бяла тухла. Тази тухла е изработена на силикатна основа. Той е по-лек и по-мек, по-малко издръжлив в сравнение с керамиката, по-нисък от този в гъвкавостта на употреба, тъй като се използва само при полагане на стени и прегради. Не се допуска използването му в основи, цокли, печки, тръби, камини и други критични конструкции. Силикатната тухла има малко по-висока плътност и в резултат на това по-голяма топлопроводимост, намалена водоустойчивост. Това е около една трета по-евтино.

Тухлата е най-екологична в сравнение с бетона. Съставен изцяло от глина, той съдържа минимално количество добавки, обикновено от нехимичен произход. Практически единственият контролиран параметър от екологичен характер е ефективната специфична активност на естествените радионуклиди, която в съответствие с ГОСТ 530-95 не трябва да надвишава 370 Bq/kg. Стойността на този параметър зависи от географското местоположение на глиненото находище, от което се произвежда определена партида тухли. Във всеки случай се препоръчва да проверите закупената партида с конвенционален битов дозиметър.
Тухла се случва:

– единични: дължина (лъжици) – 250, ширина (шип) – 120, височина 65 мм. Това съотношение на размерите се признава за най-оптималното за редуване на напречното и надлъжното разположение на тухлите спрямо оста на зидарията;

– едно и половина. Размерите му са: дължина – 250, ширина – 120, височина – 88 мм. За извършване на лека зидария такива тухли са направени кухи, перфорирани и порести;

– двойно. Почти никога не се среща пълноценен, перфориран и използван в лека зидария. Размерите на такава тухла: дължина -250, ширина – 120, височина – 103 mm (понякога 140 mm)

в един метър зидария във височина има приблизително 13 реда единични, 10 – един и половина и 6,5 – двойни тухли.

Пълна червена тухла с обичаен размер тежи от 3,5 до 3,8 кг. Теглото на един кубичен метър тухлена зидария е около 1700 кг.

Основните технически характеристики на тухла включват якост и устойчивост на замръзване (способността да издържа на определен брой цикли на замръзване-размразяване). Именно този параметър определя издръжливостта на конструкцията. Като правило, устойчивостта на замръзване на тухла е най-малко 25-50, по-рядко 75 цикъла. За да се определи колко години къщата ще остане без работа, броят на циклите трябва да се умножи по корекционен коефициент, който (в зависимост от климатичните условия) е 2,5-3.

Тухлата се доставя на палети, като всеки ред трябва да бъде облицован с листове плътна хартия или полиетилен. Неспазването на това ще доведе до повреда по време на транспортирането.

Облицовъчните тухли се препоръчват да бъдат закупени повече от изчислената стойност с 15-20%. В противен случай могат да възникнат проблеми – да се купи липсващото количество, а през сезона търсенето често надвишава предлагането. Освен това, от партида до партида, ако не цветът, тогава сянката на тухлата може да се промени, което неизбежно ще се отрази на външния вид на сградата. Обикновената тухла също е желателно да се купува с известен марж. Останалата част от тухла винаги може да се използва за изграждане на стопански постройки, огради и др.

С увеличаване на височината на тухла, броят на хоризонталните фуги в зидарията намалява и се увеличава пропорционално на квадрата на височината на нейната устойчивост на огъване. При същата здравина на тухлите, зидарията, която е направена от камъни с по-голяма височина, е по-издръжлива. Колкото по-правилна е формата на тухлите, толкова по-добре и по-равномерно фугите в зидарията се запълват с хоросан, по-добре се пренася натоварването, зидарията се връзва по-добре и нейната здравина става по-висока.

Ширината на зиданите стени, обикновено наричана дебелина на стената, е кратна на 1/2 тухла: 1 тухла – 25 см, 1,5 – 38 см, 2 – 51 см, 2,5 тухли – 64 см и т.н. Дебелината на стените (в сантиметри) се определя, като се вземе предвид дебелината на вертикалните фуги в зидарията. Преградите в сградите са с дебелина ? или ? тухли, т.е. 12 или 6,5 см.
Къде започвате да слагате?

С фиксиращи ъглови и междинни поръчки. Те се монтират по периметъра на стените и се калибрират по отвес и ниво или ниво, така че серифите за всеки ред във всички поръчки да са в една и съща хоризонтална равнина. Поръчките се поставят в ъглите, на кръстовищата и кръстовищата на стените, както и на прави участъци от стените на разстояние 10-15 m една от друга. След като фиксирате и подравните поръчките, поставете маяци под формата на ограничителна линия, поставяйки ги в ъглите и на границата на обекта в процес на изграждане. След това швартовите въжета се закотвят към поръчките.

След като се зададат поръчките, маяците се поставят и шнуровете за акостиране се опъват, процесът на полагане се извършва в следната последователност: тухлите се поставят върху стената, хоросанът се разстила под външната миля и външната миля е изложено. По-нататъшните действия зависят от приетия ред на зидария: последователен, стъпаловиден или смесен.

Какво е правило и шнур за акостиране? Правилото е рендосана дървена летва със сечение 30×80 мм, дължина 1,5-2 м или дуралуминиева летва от специален профил с дължина 1,2 м. Използва се за проверка на предната повърхност на зидарията (колко гладка е, дали има са вдлъбнатини или издатини).

Шнур за акостиране – усукан шнур с дебелина 3 мм, който се издърпва при полагане на версти между редовете и маяците. Шнурът за закрепване се използва като водач, за да се осигури правотата и хоризонталността на редовете зидария, както и еднаква дебелина на хоризонталните шевове. С помощта на шнур за закрепване зидарят определя каква позиция трябва да има всяка положена тухла в една верста.

Какво е поръчка? Това е дървена летва със сечение 50×50 или 70×55 mm и дължина до 2 m, върху която през 77 mm. Деленията се нанасят според дебелината на реда зидария. Размерът 77 мм включва височината на тухлата (65 мм) и дебелината на фугата (12 мм). Поръчките се използват за маркиране на редове от зидария, фиксиране на маркировките на дъното и горната част на отворите за прозорци и врати, прегради, греди, подови плочи и други строителни елементи. Изработват се поръчки и от метален ъглов профил 60х60х5 мм. По ръбовете на ъгъла се изрязват деления с дълбочина 3 mm на всеки 77 mm или се пробиват отвори за закрепване на кабела за закрепване.

Редът се използва по такъв начин, че редът е настроен към външната повърхност на стените по такъв начин, че страните, върху които са поставени редовете зидария, са обърнати към вътрешността на сградата (към зидаря). Поръчката е прикрепена към зидарията с U-образни стоманени държачи, под формата на скоби с напречен прът. Направете го по следния начин. Държачите на скоби се вмъкват в хоризонтални шевове по хода на зидарията на всеки 6-8 рада височина, като се поставят един над друг. Скобите трябва да влизат в стената с краищата си и напречната греда.

Тухлата се поставя върху стената, която се издига, възможно най-близо до мястото на полагане. За редове с лъжици се разгъва успоредно на стената или под лек ъгъл спрямо нея. За tychkovye – перпендикулярно на оста на стената. При водене на външната верста тухлата е положена от вътрешната страна на стената, вътрешната – отвън. В същото време леглото, предназначено за полагане на верст или сом, не трябва да бъде заето от тухли. Тухлата на стената трябва да е на 50-60 см от последната тухла на подредената верста, така че да има място за разпръскване на хоросана. В този случай положената тухла не пречи на зидаря да изравнява хоросана върху леглото, а полагането изисква минимален брой движения.

За стени с дебелина 1 тухла за полагане на ред лъжица, тухлите се поставят в купчини от 2 тухли, поставени в средата на стената успоредно на нейната ос с разстояние между купчините от 1 тухла; за полагане на свързващ ред – в средата на стената перпендикулярно на оста й с разстояние между купчините ? тухли. За стени и прегради с дебелина ? тухлите се подреждат една след друга успоредно на оста на стената.
Решение

Непосредствено преди нанасяне върху стената, разтворът се разбърква, тъй като докато лежи в кутията, тежките частици (пясък) се утаяват, сместа се отделя и става нехомогенна. Разтворът се нанася с лопата върху стената и се полага в легло с правилна форма и необходимата ширина. Хоросанът за полагане на тухли се изравнява от зидар с мистрия по време на процеса на полагане. За ред лъжица verst леглото е направено с ширина 80-100 mm, за tichkovy ред – 200/220 mm. При полагане на отпадъци, т.е. когато шевовете останат незапълнени на дълбочина 10 mm от външната повърхност на стената, хоросанът се разстила с вдлъбнатина от лицето на една верста с 20-30 mm. При полагане с пълно запълване на фуги, стените се отдръпват с 10-15 мм от предната повърхност. Дебелината на слоя от разтвора трябва да бъде средно 20-25 mm. Това осигурява дебелина на фугата от 10-12 mm при полагане на тухли.

Качеството на тухлената зидария зависи не само от правилното нанасяне и изравняване на разтвора върху леглото, но и от свойствата на разтвора. Например, смесените циментово-варови или цименто-глинести разтвори, които имат голяма пластичност, лесно се разстилат, изравняват върху зидарията и се уплътняват равномерно при полагане на тухли. Циментовите разтвори са по-малко пластични. За да се увеличи пластичността на циментовите разтвори, към тях се добавят пластифициращи добавки по време на процеса на приготвяне в завод за смесване на хоросани. Пластифицираните разтвори се разслояват по-бавно и след нанасяне върху основата слабо отделят вода, което осигурява втвърдяването на свързващото вещество в разтвори при нормални условия.

Колкото по-малко издръжлив е разтворът в зидарията, толкова по-лесно се компресира и следователно е по-голяма вероятността от общи деформации на стената.

Вашият коментар